Domy z Bali – Cena

Ceny domów z bali są najróżniejsze co wynika nie tylko z jego powierzchni, ale także z rodzaju zastosowanego drewna, czy nakładu pracy włożonego przy montażu. Jednak jak plasuje się cena domu z bali w porównaniu z murowanym? Czy faktycznie są droższe?

Otóż jak się okazuje cena domów z bali zazwyczaj jest porównywalna z tradycyjną cegłą, jednak w głównej mierze zależy ona od rodzaju domu. Wyższą ceną charakteryzują się na przykład konstrukcje wykonane z gatunków rosnących na obszarach, gdzie klimat jest surowy. Niższa temperatura oraz suche powietrze decydują o późniejszych właściwościach surowca. Dzięki temu jest ono odporne na niesprzyjające warunki pogodowe. Polska sosna jest tańsza, jednak jednocześnie słabsza i z pewnością służy zdecydowanie krócej. Cena domów z bali najczęściej zależna jest także od nakładu pracy przy budowie, a mianowicie także od rodzaju wykorzystanej technologii. Najczęściej polecaną i coraz częściej pojawiającą się metodą jest „pióro i wpust”. Jej wykorzystanie nie tylko sprawia, że dom z bali pięknie wygląda, ale także stanowi jedną całość. Brak w niej osobnego szkieletu. Właściwie nie ma możliwości, by elementy się poluzowały.

Decydując się na dom z bali, warto być świadomym, że ich cena to nie tylko jego elementy, ale również koszty późniejszego użytkowania. Konstrukcje drewniane cechują się wyjątkowym, sprzyjającym alergikom mikroklimatem. Uważa się, że wnętrze domu wykonanego na przykład z bali syberyjskich jest czystsze niż na sali operacyjnej. Konstrukcje drewniane mają także wspaniałe właściwości termoizolacyjne. Zimą bardzo szybko się nagrzewają dając przy tym przyjemne ciepło, natomiast latem surowiec posiada zdolność akumulowania, niedopuszczania do nagrzewania, dlatego we wnętrzu panuje przyjemny chłód.

Jak widać cena domów z bali to nie tylko jego elementy, ale też koszty późniejszego użytkowania. Konstrukcje murowane początkowo mogą nawet charakteryzować się niższą ceną, jednak należy do niej doliczyć koszty związane z działaniami wykończeniowymi wewnątrz.